Přihlášení

Co všechno potřebujete vědět o nošení kontaktních čoček v zimě

Anna Sucha

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Anna Sucha, Optometrista, dne 9. 12. 2019
Napsal/a Leonie Bauer

Zima je tu a zdá se, jako by počasí v tomto období bylo den ode dne horší. Proto je ideální čas říct si něco o tom, jak nejlépe se v zimě postarat o kontaktní čočky. Protože vlhkost vzduchu je v zimních měsících nižší, vypsali jsme několik bodů, které vám poradí, jak bezpečně nosit čočky i v těch nejchladnějších dnech roku. Abychom to zbytečně neprodlužovali, tady je všechno, co potřebujete vědět:

1. Výměna kontaktních čoček

Nezapomeňte kontaktní čočky vždy měnit podle plánu, na kterém jste se domluvili s Vaším oftalmologem. Podle potřeby je nutné čočky měnit jednou týdně, jednou za 14 dní nebo jednou za měsíc. Díky tomu zajistíte lepší okysličení a sníží se tak riziko podráždění, které může způsobovat nepříjemný pocit během nošení.

2. Jednou za čas si dejte pauzu

Pokud je vlhkost vzduchu dlouhodobě nízká, snažte se kombinovat nošení kontaktních čoček s brýlemi. Doporučujeme je prostřídat pokaždé, když se vrátíte domů po vyčerpávajícím dni v práci. V soukromí domova je určitě příjemnější nasadit brýle a mít možnost si je sundat, kdykoli chcete. Eliminujete tím pocity nepohodlí způsobené podrážděním, což může být důsledek nadměrného nošení čoček v chladných zimních dnech.

3. Odpočinek je zásadní

Mějte na paměti, že spánek je váš nejlepší přítel. Představuje nesmírně důležitý oddech pro oči a eliminuje nepříjemné pocity způsobené syndromem suchého oka. Když budete lépe spát, i Vaše oči budou lépe snášet kontaktní čočky. Pokud budete myslet na to, že máte nechat odpočinout tělo i mysl, budete se cítit skvěle celý den.

4. Sušší oči znamenají i sušší pokožku

Jak už bylo řečeno v úvodu, v zimě bývají oči sušší. Mohou za to podnební podmínky jako mráz nebo srážky, nicméně změny se netýkají pouze očí. I pokožka je v těchto měsících více vysušená. Kontaktní čočky si nasaďte vždy předtím, než se namažete zvlhčujícím krémem.

5. Nejlepší pro vaše oči

Mějte na paměti, že Vaše oči jsou v zimě citlivější. Pokud se rozhodnete nosit čočky, musíte být malinko opatrnější. Ve slunečných zimních dnech nasaďte sluneční brýle s vysokou ochranou proti UV záření a větru. Vyhýbejte se také očnímu kontaktu s přímým zdrojem tepla, jako jsou například krby nebo komíny. Naopak doporučujeme mít v pokoji zvlhčovač vzduchu, díky kterému zajistíte optimální hydrataci.

Pokud potřebujete poradit nebo máte nějaké otázky ohledně nošení čoček v zimě, obraťte se na nás. Proberte tuto problematiku také se svým oftalmologem a řiďte se jeho radami a doporučeními.

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, asi měsíc se mi motá hlava, i když čočky pravidelně vyměňují, i každý den vyndávám, a vidím přes ně dobře. Může to být od čoček?

  Odpovědět
  • Marie
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, Lucie,


   bolesti či motání hlavy mohou být způsobeny velkou spoustou faktorů a
   tudíž není možné na dálku zjistit, zda je u Vás problém v čočkách,
   či něčem jiném. Navštivte svého očního lékaře, který na základě
   vyšetření určí, v čem je problém.


   Děkujeme za pochopení. Hezký den, Marie.


   Odpovědět
 • Barbora
  Lentiamo.cz

  Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. Na čočce se můžou více usazovat
  nečistoty, které pak mohou dráždit spojivku horního víčka – ta může
  být poté natolik podrážděná, že není možné nosit kontaktní čočky,
  dokud nedojde k uzdravení. V případě, že pracujete neustále v kuchyni,
  je určitě vhodné začít nosit čočky jednodenní. Doporučili bychom Vám
  se obrátit přímo na Vašeho očního lékaře, který Vám s výběrem
  čoček jistě pomůže. Hezký den, Bára


  Odpovědět
 • Anonym

  Dobrý den, pracují v kuchyni, a je tam spoustu zdrojů tepla, kontaktní čočky nosím, asi rok, a nemám s tím problém, jen občas použijí kapky do očí vhodné ke kontaktní cockam, proto se chci zeptat jaké problémy můžou vzniknout, při vystavení tepeljšímu prostředí asi na 4 hodiny, pak se presouvam do chladnejsiho prostředí.

  Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty