Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Časté otázky: Péče o kontaktní čočky

Je nutné čočky při čištění promnout?

Anonym
Dotaz:

Začal jsem nosit čočky a používám roztok ReNu MultiPlus. Rád bych se ujistil, zda je možné kontaktní čočky (Acuvue Oasys) opravdu jen uložit do pouzdra přes noc a není třeba další čištění (mnutí v dlani).

Lentiamo.cz
Odpověď:

Dnešní roztoky slibují dokonalé vyčistění i bez mnutí, avšak záleží na stupni „znečistění“ kontaktní čočky. Rozhodně chybu neuděláte, pokud budete čočky mnout.

Znehodnocení otevřeného roztoku

Anonym
Dotaz:

3 měsíce nosím kontaktní čočky na jejich údržbu používám roztok Renu Multi Plus no rub. Roztok jsem 2 dny ponechala otevřený, mohu ho používat dále nebo je nutné si koupit nový? Mám obavu, aby se mi do oka nedostala nějaká infekce, ale na druhou stranu mi přijde velmi nepravděpodobné, aby se roztok něčím „kontaminoval“ dvou milimetrovým otvorem. Děkuji

Lentiamo.cz
Odpověď:

Nečistoty, které můžou způsobit znehodnocení roztoku nejsou většinou viditelné pouhým okem. Doba, po kterou je roztok otevřený v průběhu ošetřování kont. čoček je cca minuta. 2 dny představují 2880 minut. Takový roztok bych nepoužíval.

Péče o nedioptrické kontaktní čočky

Anonym
Dotaz:

Kontaktní čočky jsem nikdy neměla, a teď o nich uvažuji jen z důvodu změny barvy mých očí. Chtěla jsem se zeptat, jak o nedioptrické barevné čočky pečovat.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Péče o nedioptrické barevné kontaktní čočky je stejná, jako u dioptrických. Pro manipulaci s čočkami je třeba držet se hygienických zásad, aby se na čočkách neusadily žádné nečistoty. Pokud jsou čočky určeny pro delší nošení, než 1 den, pak je potřeba k nim pořídit i roztok a pouzdro pro jejich uchovávání. Jak s čočkami manipulovat a jak je ošetřovat Vás naučí kontaktolog, který Vám bude provádět jejich aplikaci.

Volba roztoku pro kontaktní čočky

Anonym
Dotaz:

Je nutné nebo se spíš doporučuje užívat roztok stejné značky jako jsou kontaktní čočky nebo lze zakoupit jakýkoliv jiný roztok?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Rozhodně nelze použít libovolný roztok, většinou však máte však možnost volby z několika roztoků. Konkrétní Vám, bohužel, nemohu doporučit, protože neuvádíte, jaké čočky používáte. Například na silikonhydrogelové čočky doporučuji svým zákazníkům roztok Opti-Free Express.

Proč nesmí pouzdro přijít do styku s vodou?

Anonym
Dotaz:

Proč nesmí pouzdro přijít do styku s vodou? A kdyby byla voda převařená, případně balená kojenecká, pak s ní mohu pouzdro vyplachovat? A pokud si nechám celý den v pouzdru roztok a pouzdro je zavřené, to je v pořádku?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Voda (ať kojenecká, nebo převařená) není čisté H2O. Obsahuje mnoho látek, které do styku s kontaktními čočkami přijít nesmějí. Základem roztoků na kontaktní čočky je voda zbavená těchto nežádoucích látek, tedy čisté H2O. Po vyjmutí čoček z pouzdra roztok vylijte, před uložením čoček nalijte roztok nový.

Výměna roztoku v pouzdru na čočky

Anonym
Dotaz:

Jak často se mění roztok v pouzdře na čočky? Mám pocit, že roztokem příliš plýtvám, když jej měním denně.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Roztok je ideální měnit každé tři dny. Pokud se roztok znečistí například řasenkou, tak je nutné samozřejmě roztok vyměnit, jinak postačí každý třetí den.

Kontaktní čočky a extrémní mrazy

Anonym
Dotaz:

Můžu nosit kontaktní čočky i v extrémních mrazech (-28°C)? Nezmrznou mi? Nehrozí nějaké komplikace?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Kontaktní čočky musí být uchovávány v pokojové teplotě. Mráz může čočkám uškodit, roztok v blistru mrzne při minusových teplotách. Čočky po vložení do oka již dokážou udržet teplotu těla, nicméně je nutné zajistit příhodné teploty při převozu balení čoček.

Teplota a roztok

Anonym
Dotaz:

Je nutné uchovávat roztok Renu na čočky v lednici případně v jaké teplotě?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Roztoky značky RENU se doporučují uchovávat při pokojové teplotě. Nedokážu Vám garantovat jeho další kvality v extrémních podmínkách.

Doba nošení čoček

Anonym
Dotaz:

Mám měsíční čočky. Co se stane když si je vezmu o den navíc?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Po vypršení doby nošení se nedoporučuje kontaktní čočky vůbec používat. Mohlo by dojít k poškození zraku.

Jak dlouho vydrží čočka, než vyschne

Anonym
Dotaz:

Jak dlouho vydrží čočka, než vyschne? Protože jsem si zabouchnul dveře od bytu a štípali mě v očích (teprve s čočkami začínám), tak jsem šel ke kamarádovi a u něho jsem vyndal čočku jenže jsem neměl roztok, tak jsem si je uložil do kapesníku. Čočku jsem do roztoku dál až cca po 45 min. Je stále použitelná nebo ne?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Po 45 minutách je dost pravděpodobné, že čočka vyschla. Nedoporučujeme dále tuto čočku používat i z toho důvodu, že čočka uložená v kapesníku může zanést nečistoty do Vašeho oka a způsobit infekci.

Čočka a šmouha od fixu

Anonym
Dotaz:

Dnes se mi stala s levou čočkou nehoda. Měla jsem na prstech šmouhy od fixy a při nasazování se barva dostala na čočku i do pouzdra na čočky. Čočku jsem asi pětkrát propláchla roztokem a pouzdro taky, po fixe není na čočkách ani stopa. Můžu si ji ještě nasadit?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Rozhodně nedoporučujeme dávat čočku zpět do Vašeho oka. Můžou pak nastat jakékoliv komplikace, např. infekce, zánět apod.

Roztok a jeho použití

Anonym
Dotaz:

Ještě prosím o informaci, jestli musím na oplachování a dezinfekci používat další roztok mimo toho, ve kterém je čočka přes noc?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Pokud používáte klasický víceúčelový roztok na měkké kontaktní čočky, je možné s ním oplachovat i dezinfikovat kontaktní čočky. Každý den doporučuji vyčistit kontaktní čočku po vyjmutí z pouzdra v dlani s pár kapkami roztoku.

Změna pouzdra s novým roztokem?

K K.
Dotaz:

Obvykle na čočky používám Synergi roztok od Cooper Vision. Teď jsem si ale koupila nový od OptiFree Pure Moist. Otevřela jsem nové čočky a začala je nosit s novým roztokem, ale ukládám je ve stejném pouzdře, v jakém jsem ukládala staré čočky s původním roztokem. Nevadí, že pouzdro „dostalo“ nový roztok?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Roztok se prodává s pouzdrem. Doporučuji na nový roztok používat i nové pouzdro, aby nedošlo k poškození materiálu čočky. Zároveň doporučuji pouzdro měnit nejdéle po 3 měsících.

Můžu nosit déle kontaktní čočky?

Anna K.
Dotaz:

Pokud mám 3 měsíční, nedioptrické, crazy čočky a nosím je 1–2× do týdne, plus každé 3 dny čistím a měním roztok, mohu je nosit například i půl roku, pokud ne, jak dlouho?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Čočky jsou určené k použití na tři měsíce. Doporučujeme nosit kontaktní čočky po dobu 3 měsíců. Jestliže čočky budete nosit déle, nezaručujeme kvalitu čoček.

Roztok, který je otevřený 9 hodin

Lara N.
Dotaz:

Omylem jsem nechala přes noc otevřený roztok CooperVision Synergi (cca 9 hodin) a nevím, zda je bezpečné ho použít.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Nečistoty, které můžou způsobit znehodnocení roztoku obvykle nejsou viditelné pouhým okem. Roztok, který byl otevřený delší čas se všeobecně nedoporučuje nadále používat. Bohužel takto na dálku nedokážu posoudit vhodnost používání roztoku. Jestli máte pocit, že nastaly nějaké změny ve zdravotním stavu, určitě doporučujeme konzultovat tuto situaci s Vaším očním specialistou.

Jak dlouho může být roztok otevřený?

Lucka K.
Dotaz:

Jak dlouho můžu mít otevřený roztok do té doby, dokud neztratí svoje čistící účinky? Roztok mám od Eyeye All in one a čočky od Cooper Vision.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Obsah lahvičky spotřebujte do 3 měsíců od otevření roztoku.

Poslední dobou mám často zarudlé oči

Zdeněk R.
Dotaz:

Nosím pravidelně každý den čočky, mám měsíční. Poslední dobou mám často zarudlé oči a někdy začnou i nepříjemně pálit. Dokonce se mi zdá, že mi popraskali žilky v oku. Čím to může být způsobené? Děkuji

Lentiamo.cz
Odpověď:

Může se stát, že Vám již nevyhovuje materiál kontaktních čoček. Bohužel takto na dálku nelze zjistit příčina. Doporučuji konzultovat tuto situaci s očním lékařem či optikem, případně přeaplikovat značku kontaktních čoček.

Je možné nosit dvoje čočky na sobě?

Felicitas F.
Dotaz:

Chystáme se na party v kostýmech. Normálně nosím kontaktní dioptrické čočky a na party bych chtěla barevné. Ale bez dioptrických bych byla úplně slepá. Je možné nasadit barevné nedioptrické ještě na ty dioptrické? děkuji

Lentiamo.cz
Odpověď:

Nelze nosit čočky na sobě. Určitě toto nedporučujeme. Hrozí infekce oka a nízká propustnost pro kyslík.

Doporučuji barevné čočky a na to dioptrické brýle nebo barevné, dioptrické čočky.

Přenášení čoček

Petr S.
Dotaz:

Mohu použít jednodenní multifokální čočky vícekrát, pokud je vrátím zpět do roztoku?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Jednodenní multifokální čočky jsou určené k jednorázovému použití. Pokud je budete používat vícekrát, čočky ztrácí kvalitu a mohou způsobovat různé nenadálé komplikace, například infekce oka.

Co dělat s vyschlou čočkou?

Kateřina P.
Dotaz:

Když by čočka vyschla přes noc na stolku, dá se ještě dát do roztoku, kde se zbaví nečistot a dále jí používat? Také by mě zajímalo zda se pouzdro na čočky může vyplachnout vodou, poté nechat uschnout a nalít čistý roztok?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Jestliže čočka byla celou noc bez roztoku, nemůžeme již garantovat kvalitu čoček. Může dojít k výraznému poškození čočky. Pouzdro určitě nedoporučujeme čistit vodou, může dojít také k usazení nečistot. Vždy doporučujeme pouzdro oplachovat roztokem.

Rozdíl v roztocích

Helena V.
Dotaz:

Existuje rozdíl mezi roztoky? Je jedno, jaký si koupím nebo závisí na značce/typu kontaktních čoček?

Lentiamo.cz
Odpověď:

S výběrem roztoků by Vám nejvíce pomohl oční lékař či optometrista. Na tvrdé kontaktní čočky se používá pouze roztok k tomu určený. Na měkké kontaktní čočky se používají všechny víceúčelové roztoky a peroxidové roztoky. Poté záleží na zkoušení, jaká značka Vám nejlépe bude vyhovovat. Mezi nejoblíbenější roztoky patří roztok Solunate či ReNu.

Mohu použít jednodenní čočky víckrát?

Anonym
Dotaz:

Nosím jednorázové čočky. Slyšel jsem že je mohu použít znovu pokud je nebudu mít ve svých očích celých 24 hodin. Je to pravda?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Jednodenní čočky jsou na jednorázové použití. Pokud je nasadíte do oka opětovně, čočky nemusí být kvalitní a může dojít ke zbytečným komplikacím, případné infekci oka apod.

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz