800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Časté otázky: Potíže při nošení čoček

Pálení očí při nošení kontaktní čoček

Anonym
Dotaz:

Nemůžu kvůli pálení očí nosit měsíční kontaktní čočky a slyšel jsem, že Acuvue Oasys by měli jít zase normálně nosit. Je to pravda?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Než začnete jakékoli další kontaktní čočky používat, je především potřeba zjistit příčinu problému a vyřešit ji. Pálení v očích může způsobovat více faktorů, pouhá změna druhu kontaktních čoček to nemusí vyřešit. Poraďte se, prosím, s Vaším kontaktologem.

Mohou bolesti na spáncích souviset s nošením kontaktních čoček?

Anonym
Dotaz:

Nosím již půl roku 14denní čočky a žádné problémy jsem neměl. Nyní, je to již týden, mám bolest hlavy, vždy na spáncích. Oči zarudlé nemám, ani mě nepálí. Tato bolest se objevuje během dne a bez léku zas zmizí, ale stále se vrací. Je možné, aby to bylo způsobeno čočkami? Na bolesti hlavy jsem netrpěl.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Pravděpodobně nebude Váš problém souviset s nošením kontaktních čoček. I tak bych Vám však doporučoval nepodceňovat péči o zdraví a navštívit lékaře.

Je špatné vidění na blízko daň za dobré vidění na dálku?

Anonym
Dotaz:

Nosím čočky FOCUS MONTHLY LENSES a lékařka mi předepsala o čtvrt dioprie silnější (-2.00 a –2.25). Vidím s nimi ale špatně na blízko, bez nich vidím na blízko výborně. Lékařka mi sdělila, že se nedá nic dělat, že je to daň za dobré vidění na dálku. Opravdu je to tak?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Vaše lékařka Vám řekla pravdu. Skutečnost je taková, že podkorigovaná krátkozrakost (slabší dpt hodnota) umožňuje ostré vidění do blízka bez namáhání akomodací. Při plné korekci se potom námaha na zaostření do blízka zdá nadměrná. Při fungující akomodaci (do cca 40–45let), však dojde brzy k adaptaci.

Rozdílné dioptrie pro brýle a kontaktní čočky?

Anonym
Dotaz:

Mám brýle na dálku 1,25 dioptrie. Můj lékař mi předepsal kontaktní čočky se stejnými dioptriemi. Při nošení čoček mám problém při práci s počítačem a hůř vidím i na televizi. Mezi známými jsem se dozvěděla, že většinou mají jiné dioptrie na brýlích a jiné na čočkách. Můžete mi poradit, jak by to mělo být správně?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Redukce hodnot se obvykle provádí u korekcí od 3.00 dioptrií výše. Pokud se však zhoršené vidění projevuje při činnostech, které uvádíte, bude příčina jinde. Právě při práci s počítačem a při sledování TV dochází k prodloužení intervalu mrkání a tím k oslabení slzného filmu. To bych také viděl jako pravděpodobnou příčinu vašeho problému. Můžete zkusit odstranit, či zmírnit projevy kapkami.

Problémy s nandaváním a vyjímáním kontaktní čočky

Anonym
Dotaz:

Krátce používám jednodenní čočky s průměrem 14,2. Velké problémy mám s jejich nasazováním i vyndaváním. Může být problém ve velikosti? Optička mi řekla, že 14,2 je univerzální velikost a že v tom problém být nemůže, přesto mám od začátku pocit, že tyto čočky jsou pro mě příliš velké, i při nošení je dost vnímám.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Co se průměru čočky týká, neměl by být volen „univerzální“, jak píšete, ale vždy odpovídající průměru Vaší rohovky s patřičným přesahem limbu. Je však možné, že potíže s manipulací se časem vytratí – získáte v nasazování a vyjímaní praxi. V opačném případě se, prosím, vraťte k Vašemu kontaktologovi. Tento problém může mít více příčin.

Pálení očí díky nevhodnému roztoku?

Anonym
Dotaz:

Používám roztok AO SEPT PLUS 360 ml ale po delší době mě začal roztok zlobit. Doba působení je 6–8h? Ale když čočky vložím do roztoku i na 12h a poté si čočky nasadím, následuje pálení, zčervenání oka atd. Prosím o radu, co dělám špatně?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Mohlo by jít o opotřebení katalyzátoru, který peroxid rozkládá. To zejména v případě, že k tomuto jevu nedochází při použití nového pouzdra – pomůže častější výměna pouzdra. V jiných případech můžete změnit na jiný peroxidový roztok nebo klasické víceúčelové roztoky. Jejich doporučení je závislé na používaných čočkách.

Rozmazané vidění

Anonym
Dotaz:

Dobrý den, nosím tento druh kontaktních čoček 14 dnů, ale mívám rozmazané vidění při dívání do počítače nebo po chvilce čtení. Musím delší dobu zaostřovat. Bylo by vhodné zkusit čočky AIR OPTIX pro astigmatismus nebo je to normální jev při astigmatismu? Zkoušela jsem i hylocomod, ale vidění nijak neovlivňuje. V očích čočky vůbec necítím, takže je snáším dobře.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Dovolím si nejprve podotknout, že Vaše tvrzení „V očích čočky vůbec necítím, takže je snáším dobře" nemusí být vždy pravdivé. Takto se projevuje např. těsná aplikace, která je pro rohovku hotová pohroma. Při korekci astigmatismu sférickou čočkou je vidění méně ostré, než s „plnou" korekcí v brýlích, záleží na velikosti astigmatismu. Co bude skutečnou příčinou, to Vám, bohužel, bez vyšetření nedokážu říci. Doporučuji Vám návštěvu kontaktologa.

Jsou vhodné čočky, pokud pracuji denně na počítači?

Anonym
Dotaz:

Je vhodné používat kontaktní čočky během dne, pokud denně pracuji cca 8 – 10 hodin na počítači?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Práce na počítači není zcela optimální pro používání kontaktních čoček. Frekvence mrkání je výrazně menší a povrch oka tudíž snadněji vysychá. Bude nutné používat několikrát denně zvlhčující kapky.

Kontaktní čočky a mráz či naopak horká pára

Anonym
Dotaz:

Je možné chodit s čočkami do sauny a horké páry? A dále, jestli existuje nějaká teplota (mrazy), za které se nedoporučuje čočky nosit?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Za nízkých teplot negativně ovlivňuje používání čoček zvětšená tvorba slz, což je individuální záležitost, čili nemusí to znamenat nemožnost nošení čoček. Opačný extrém, vysoké teploty v sauně a páře, plus nadměrná vlhkost, je jistý problém. V tomto případě použití jakýchkoli čoček nelze doporučit.

Problémy s čočkami

Anonym
Dotaz:

Jsem začínající nositel kontaktních čoček. Nosím je cca od začátku měsíce března 2017. V pohodě je nosím každý den, až teď za dobu 4 dní, nemůžu mít kontaktní čočku v pravém oku, mám pocit jako že tam mám nějaký předmět, prostě mě to pořád nutí mrkat a nemůžu mít otevřené oko. Chtěla jsem se zeptat, čím to může být, jestli může být nějaký problém s čočkou, nebo mám hledat problém jinde?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku bohužel nelze zjistit, čím je problém způsoben. Mohlo skutečně dojít k poškození čočky při její výrobě. Pokud byste si přála čočku reklamovat, zašlete nám prosím její fotografii společně s popisem obtíží, číslem objednávky na e-mailovou adresu reklamace@lentiamo.cz nebo využijte reklamační formulář.

Potíže při nošení čoček

Anonym
Dotaz:

Už asi osm let používám kontaktní čočky Optima FW od Bausch & Lomb a teď za poslední měsíc mi najednou začaly v očích během dne vadit. Ráno, když si je vezmu, tak je všechno ok, ale během odpoledne už mi oči (nebo možná spíš čočky v očích) vysychají a ani zvlhčující kapky nepomohou na dlouho, nakonec musím čočky vyndat a očím se po chvíli uleví. Nezměnilo se třeba nějak složení těchto čoček? Nikdy jsem s nimi problém neměla a z mé strany se ohledně životního stylu, značky roztoku, způsobu údržby čoček apod. nezměnilo nic. Děkuji za odpověď, případně za radu, které čočky by mi mohly vyhovovat lépe.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Moc mne mrzí, že máte problém s použitím čoček. Čočky Optima FW od Bausch & Lomb se vyrábějí stále stejným způsobem. V průběhu nošení čoček se doporučuje měnit značku čoček po konzultaci s očním lékařem, vzhledem k možnosti změny preferencí. Doporučuji se poradit s kontaktologem a společně s čočkami používat oční kapky.

Zarudlé oči při nošení kontaktních čoček

Anonym
Dotaz:

Nosím kontaktní čočky už dva roky, ale vždy po delším nošení mi zarudnou oči, tak je pár dní nenosím a zase je to dobré. Mám měsíční kontaktní čočky a včera jsem si je vzala a potom mi došlo, že už je mám možná déle, tak jsem je vyjmula. Dnes se mi zdá že v brýlích vidím trochu rozmazaně na pravé oko. Bojím se, abych neměla nějak poškozený zrak.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Rozhodně doporučuji navštívit očního lékaře nebo kontaktologa. Takto na dálku je velmi těžké odhadnout zdroj potíží. Před používáním kontaktních čoček je nutné navštívit očního lékaře, který Vám naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat.

Pomoc při výběru dioptrií - znaménko =

Anonym
Dotaz:

Výsledky z měření kontaktních čoček mám psané =2,25,mám tedy + nebo – ? Objednala jsem totiž čočky v + a vůbec nesedí.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Pokud optometrista na zprávě uvedl = před dioptrií, jedná se o minusovou hodnotu dioptrie. Doporučuji překontrolovat správnost parametrů kontaktních čoček s Vaším očním lékařem.

Narůžovělá barva čoček

Anonym
Dotaz:

Používám kontaktní čočky Biofinity a roztok Complete. Tento druh již cca 3 roky. Teď se mi ovšem stalo, že když jsem si večer čočky vyndala a namočila do roztoku, měly takovou narůžovělou barvu. Vůbec netuším, čím by to mohlo být. Nikdy v minulosti se mi to nestalo. Při nasazení zpátky do oka je dokonce jasně zřetelný růžový kroužek kolem panenky v oku. Můžete mi prosím poradit, v čem je problém?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Barvivo ulehčující manipulaci s čočkami se při styku s některými chemickými látkami a to jak z venkovního prostředí tak i obsaženými v slzném filmu a jiných tělesných tekutinách, může takto barevně změnit. Především se nejedná o závažný stav, který by škodil očím, je to věc kosmetická. V současné době známe hned několik látek, které může podobnou reakci vyvolat a jsou součástí například některých léčiv, kosmetiky a podobně. Nedokážu určit, která z nich vyvolala reakci u Vás. Pokud používáte čočky dlouhodobě a nikdy jste podobný problém neměli, zkuste popřemýšlet, co se mohlo změnit (jiná značka kosmetiky, nové léky apod.). Pokud by Vám intenzita zbarvení překážela, můžeme Vám zaslat nové čočky , ale pokud nepřijdeme na příčinu zbarvení, bude se situace zrůžověním opakovat.

Problém při nošení čoček

Anonym
Dotaz:

Před dvěma měsíci jsem začala nosit kontaktní čočky. Když si je ale večer vyndám, tak vidím hůř než před tím, než jsem začala nosit kontaktní čočky. Chtěla bych se zeptat, čím je to způsobené a jestli je to v pořádku?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bohužel takto na dálku nemůžu zjistit příčinu. Doporučuji se obrátit na Vašeho očního lékaře, který Vám udělá podrobnější vyšetření.

Problém s čočkou

Anonym
Dotaz:

S čočkami mám zkušenosti již několik let. Po delší době se k ním vracím (za tu dobu mám pouze o čtvrt dioptrie horší zrak) – ale mám problém s pravým okem, po nasazení je chvíli vše v pořádku, ale během dne se mi oko mlží (jako v mlze) – jak na blízko, tak na dálku, dioptriemi to není. Levé oko je úplně v pořádku. Nosím čočky od výrobce Bausch & Lomb. Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Zkoušela jsem i jiné výrobce, který mi dal oční lékař, ale škrábou mě v obou očích. Už si nevím rady.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Doporučuji navštívit očního lékaře nebo kontaktologa, který zjistí příčinu. Takto na dálku Vám bohužel nedokážu poradit, kde může být problém.

Nesprávně zvolené dioptrie

Marketa S.
Dotaz:

Jak vyměnit čočky +plus za čočky -minus? Nevím jak se mi to podařilo objednat špatně. Potřebuji je akutně :-( Jednu čočku už jsem aplikovala a takové nemilé překvapení. Prosím Vás o nějaké solidní řešení.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Velice nás mrzí, že jste zvolila špatné čočky. Chápeme, že se podobná chyba stane jednoduše, když se jedná o čočky, kde se řídí pouze podle číselných parametrů a známének, každopádně správnost údajů je třeba si vždy zkontrolovat, ať už při objednávání, nebo v potvrzovacích e-mailech o objednávce, které zasíláme. Pokud i přesto přijdou čočky, které obvykle nenosíte, stále je možnost si krabičku zkontrolovat před otevřením a situaci s námi řešit. Snažíme se zákazníkům vycházet vstříc za všech situací, bohužel, v tomto případě nemůžeme s reklamací vyhovět. Kontaktní čočky patří do kategorie tzv. „zboží podléhající zkáze“ a má také jiné podmínky pro vrácení/reklamaci. Otevřená balení čoček bohužel nemůžeme přijímat zpět, jelikož takové čočky již nejsou kompletně v pořádku a není možné je dále distribuovat. Děkujeme za pochopení.

Při čtení vidím rozmazaně

Hanka J.
Dotaz:

Mám čočky na dálku, 2,25 a 2,75, je možné, že na čtení vidím rozmazaně?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku nelze zjistit příčina. Doporučuji navštívit kontaktologa, aby Vám přeměřil zrak a určil, zda nepotřebujete změnit hodnoty na kontaktní čočky. Většinou se doporučuje půlroční interval pravidelných kontrol očním lekářem.

Potíže při nošení čoček a řízení auta

Kamil B.
Dotaz:

Začal jsem nosit měsíční čočky, přes den perfektní, ale večer nemohu už řídit auto. Lampy, světla od aut mi způsobují potíže. Katastrofa, vše je rozmazané. Je to normální?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku nelze bohužel zjistit příčinu z jakého důvodu se Vám toto děje. Doporučuji vyhledat očního lékaře nebo kontaktologa. Je pravděpodobné, že Vám nevyhovuje materiál kontaktních čoček.

Jiná značka čoček, odlišná dioptrie

Mirek
Dotaz:

Je normální, že u jedné značky čoček (proclear 1 day) mi vyhovuje na levé oko 0,5 a na pravé 1 dioptrie a u značky jiné (TopVue Elite) také 0,5 na levé,ale na pravé 0,75 ? Čočky používám na sport.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bohužel takto na dálku nedokážeme říci, proč vám čočky jiné značky vyhovují rozdílné dioptrie. Je možné, že každá značka má jiný materiál a materiálově Vám vyhovuje jiná dioptrie, každopádně na tento dotaz na základě vyšetření by Vám nejlépe poradil oční specialista (optometrista) nebo Váš oční lékař.

Potíže při nošení čoček

Libuše W.
Dotaz:

Nosila jsem čočky před 3 lety, pak jsem byla v zahraničí jako dobrovolník a nějak jsem je nezvládala nosit. Teď se je zkouším zase naučit nosit, ale mám problém s nandáváním, respektive mám pocit, že jsem si čočku dobře nasadila, ale jakmile mrknu vypadne mi z oka. Je možné, že se mi změnil průměr oka? Případně je to třeba tím, že mám suché oči a proto mi čočka na nich dobře nedrží. Pořídila jsem si nové balení se stejnými hodnotami, jako jsem nosila před odjezdem.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bohužel takto na dálku nelze zjistit v čem je problém, proto doporučuji navštívit očního lékaře či kontaktologa. Je možné, že máte špatně změřený průměr a zakřivení a z toho důvodu Vám čočka perfektně nepřilne.

Na pravém oku se mi zhoršil zrak

Jan
Dotaz:

Nosím nové čočky asi 3 měsíce. Asi se mi zhoršilo pravé oko.Když si čočky nasadím, tak v levém oku ji ani necítím a vidím ostře. V pravém oku mě čočka svědí a po delší době se to horší. Na pravé oko vidím trochu rozmazaně a když čočku otočím na druhou stranu, tak je to mnohem horší a musím ji ihned vyjmout.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Doporučuji navštívit očního specialistu, aby zjistil příčinu problému. Bohužel takto na dálku nedokážeme odhadnout z jakého důvodu Vám čočka na pravém oku nevyhovuje.

Čočka v pravém oku škrábe

Šárka B.
Dotaz:

Nosím kontaktní čočky 18 let a posledních asi 8 let nosím Air optix aqua. Poslední měsíc mi začala vadit čočka v levém oku, zkoušela jsem jí přehodit do pravého a tam mi nevadí. Vždycky mě po pár hodinách poškrábe, někdy i dříve. Múžete mi prosím poradit co mám dělat? U očního lékaře mám vše v pořádku.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Možná došlo k náhlému nesnášení kontaktní čoček v oku. Oční lékař nebo kontaktolog by Vám měl říct, zda můžete kontaktní čočky nosit dál nebo zda by bylo lepší změnit značku čoček nebo si od nošení na chvíli odpočinout. Pokud by oční lékař nenašel nic zvláštního, doporučuji zkusit používat pravidelně oční kapky, které by mohli oko zklidnit.

Je možné, že po 20 letech nošení nevyhovují čočky?

Blanka E.
Dotaz:

Jsem dlouhodobou uživatelkou kontaktních čoček, nosím je přes 20 let, takřka denně, brýle pouze po příchodu domů, sem tam o víkendu a při problému. Řekla bych, že jsem byla poměrně disciplinovaný uživatel, nikdy jsem je neměla v noci, jen občas jsem o pár dnů prodloužila dobu nošení. Před cca 10 lety jsem prodělala vážný zánět rohovky, vše pak ale bylo ok, nyní další zánět rohovky, byť ne tak rozvinutý. Nosím tedy teď nuceně brýle, zánět už je snad vyléčen, potvrdila to i oční doktorka, ale doporučila mi VELMI DŮRAZNĚ eliminovat čočky pouze na příležitostné nošení, a možná se jich budu muset vzdát natrvalo. Shodou okolností mám ve svém okolí lidi s podobným problémem – museli se čoček po dlouholetém užívání zcela vzdát. Chci se vás tedy zeptat, jaké vy máte zkušenosti s dlouholetými nositely čoček? Nefunguje to tak, že dlouho se zdá všechno v pořádku a najednou trvalý stop stav?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bohužel je to zcela individuální. Některý nositel kontaktních čoček nosí 20 let a nemá problém. Někdo si vytvoří intoleranci na daný materiál a musí změnit značku či na nějakou dobu vysadit kontaktní čočky. Doporučuji se poradit s kontaktologem.

Nasazování kontaktních čoček

Tereza N.
Dotaz:

Mám problém s nandaváním čoček a už nevím, v čem by mohl být problém :(. Jsem začátečník, v optice jsem na nácviku vždycky čočku do oka nacpala, ale doma mi to nejde. Pravou čočku mám zn. iWear, tu nandám hned. Levou mám Softlens, protože iWear mi v oku “překážela”, ale nejsem jí schopná nandat – je měkčí, mám pocit, že se mi na oko nepřilne. Když už mi zůstane v oku, tak je na ní bublinka, kvůli které jí pak vymrknu a tu bublinku nejsem schopná uhladit. Máte prosím nějakou radu, jak na tento typ čoček? Jak je měkká, zůstává mi víc nalepená na prstu, nedrží tolik tvar, už jsem zkoušela víc namáčet roztokem, míň namáčet a pořád se s tím peru.

Lentiamo.cz
Odpověď:

S aplikací čoček Vám nejlépe poradí oční lékař či optometrista, nejlepší je zkoušet osobně před specialistou. Zkuste navštívit jinou optiku či očního lékaře. Také se můžete podívat na naše video, jak nasadit kontaktní čočky: https://www.youtube.com/watch?…

Jak poznat dioptrie z různých krabiček?

John M.
Dotaz:

Dostal jsem 2 krabičky a každá krabička má 3 čočky. Jak mám teď poznat, která čočka je levá a pravá, když mám trochu jiné dioptrie?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Všechny čočky v každém balení jsou stejné, tedy v jednom balení máte čočky pro levé oko a v druhém balení máte čočky pro pravé oko. Každé balení čoček má z boku uveden popis dioptrií, pokud máte na každém oku jinou dioptrii, je třeba si je zapamatovat a podle toho zvolit správnou čočku/balení ke správnému oku. Po vyjmutí z očí lze uchovat čočky ve speciálním pouzdře, kde je každé oko nějak označené (obvykle jinou barvou uzávěru nebo písmenem P a L).

Zastřené a rozmazané vidění s novými čočkami

Soňa H.
Dotaz:

Byla jsem u svého očního lékaře na kontrolní prohlídce, při které jsem si pořídila čočky. Nasazení a vyjmutí čoček mi nedělalo problém, nicméně jsem v čočkách neviděla zcela ostře. Paní doktorka mi říkala, že je to normální, než si oko zvykne, proto jsem si čočky nechala a několik dní je nosila. Bohužel stále mé vidění nebylo ostré jak by mělo být a zvykání už bylo dlouhé a nepříjemné. Chtěla jsem se zeptat, četla jsem, že je více různých druhů a například tvrdostí čoček. Je možné, že mi konkrétní čočka přímo nesedla?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku bohužel neumíme posoudit v čem je problém. Může Vám nevyhovovat materiál čoček, jejich zakřivení, průměr apod. Jakoukoliv změnu kontaktních čoček nebo problémy při jejich nošení je nutno konzultovat s očním lékařem.

Tlak v očích

Nicola O.
Dotaz:

Poslední dobou u sebe pozoruji zvýšený tlak v očích. Tento tlak není pouze při nošení kontaktních čoček, ale když se ráno probudím, tak mě oči bolí. Čím by to mohlo být způsobené?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku nelze posoudit, zda tlak v očích způsobují kontaktní čočky. V každém případě doporučujeme takovou situaci řešit s Vaším očním lékařem, který Vám poskytne adekvátní vyšetření a zjistí příčinu zvýšeného tlaku.

Čočky na sport

Markéta G.
Dotaz:

15letý syn začal kvůli sportu nosit kontaktní čočky (čočky má 6 a 4,5 dioptrií) a říká, že pokud se dívá na PC, nebo tablet, vidí displej zakulaceně. Za čtyři týdny máme jít na kontrolu, ale nechci u něj něco zanedbat. Čím to může být způsobené?

Lentiamo.cz
Odpověď:

S tímto dotazem se určitě obraťte na Vašeho očního lékaře. Specialista vyšetří Vašemu synovi zrak a určí, zda naaplikuje nové čočky nebo určí odlišné parametry.

Škrábání v očích

Nikola N.
Dotaz:

Už 3 roky používám kontaktní čočky Biofinity a roztok Options Multi. Jsem s nima naprosto spokojená, po celý den je na oku vůbec necítím. Bohužel poslední 2–3 měsíce mě v očích škrábou, ale je to individuální, někdy jen jedna, někdy obě. Před týdnem jsem byla na kontrole u oční a oči mám naprosto v pořádku, nikde tam nic neviděla. Roztok jsem nevyměnila a ani postup při čištění, mám to vše stále stejné. Víkendy většinou čočky nenosím, aby si oči odpočinuly, ale i tak mě tohle začalo trápit. Už nevím co by to mohlo být. Děkuji za odpověď.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Doporučujeme Vám konzultovat tuto situaci s odborníkem (pokud Vám doktor řekl, že jsou Vaše oči v pořádku a nedbal na to, že máte problémy, možná by bylo vhodné poradit se s jiným). My bohužel nejsme schopni určit, o jaký problém by se mohlo jednat, protože nejsme lékaři, neznáme Vaše oči a neradi bychom Vám neodbornou radou ještě více ublížili. Děkujeme za pochopení.

Slzení očí při čtení

Renata
Dotaz:

Kontaktní čočky nenosím dlouho, přibližně 4 měsíce. S kontaktologem jsme vybrali značku ( Bausch+Lomb Ultra ) a žádný problém při nošení nemám. Vydržím bez problémů celý den, občas si do očí kápnu, pracuji u PC. Mám ale zvláštní problém, když se např. dívám do telefonu nebo třeba něco čtu, jednoduše pokud sklopím oči a dívám se dolů, stává se mi, že mám pocit jakoby mi do oka, jednoho či druhého, někdy do obou, něco spadlo. Samozřejmě to tak není, je to jen pocit, oko začne hodně slzet, jako by v něm opravdu byl nějaký cizí předmět, po chvilce, kdy se začnu dívat před sebe to přestane. Nevím čím by to mohlo být způsobeno. Jinak opravdu žádné problémy nemám, oči mě neřežou, nesvědí, jen tento problém. Je vhodné vyzkoušet jinou značku čoček?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bohužel je těžké takto na dálku zhodnotit, co by mohlo způsobovat Vámi popisované problémy a jednoznačně Vám doporučujeme navštívit očního lékaře a tuto skutečnost s ním konzultovat a řešit případně změnu značky čoček, protože se nejedná o obvyklou situaci. Nošení čoček by Vám nemělo způsobovat tyto potíže za žádných okolností.

Hodnoty pro brýle a čočky

Cina
Dotaz:

Objednávám jsem kontaktni čočky topvue pro astigmstiky, ale hůře se mi s nimi kouká než na brýlích se kterými vidím krásně, ačkoliv jsem hodnoty dioptrií i cylindru objednávám přesně podle brýlí. Mé hodnoty jsou =2.0 1,25. 110° ; =2,25 0,25 55°.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Hodnoty, které Vám byly naměřeny pro brýle, se nemusí shodovat s těmi, které potřebujete pro kontaktní čočky. Čočka těsně přiléhá k oku, na rozdíl od brýlí, které jsou od oka trochu vzdáleny. Je tedy možné, že parametry pro kontaktní čočky potřebujete trochu odlišné. Doporučujeme Vám zajít si k očnímu lékaři nebo specialistovi z optiky, kteří Vám jistě pomůže z přeměřením zraku přímo pro kontaktní čočky.

Přenášení čoček

Jakub D.
Dotaz:

Co se stane, když budu mít jednodenní kontaktní čočky déle, než jeden den?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Výrobce doporučuje nosit jednodenní kontaktní čočky pouze jeden den proto, že jsou kontaktní čočky k nošení přímo proto uzpůsobené. Pokud budete přenášet kontaktní čočky, můžete si zadělat na zdravotní problémy, které mohou vést i k nemožnosti nošení čoček, natož k poškození zraku. Rozhodně nedoporučujeme přenášení kontaktních čoček.

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz