Přihlášení

Zimní sporty pro ty, kteří nosí brýle: pozor na sjezdovce

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 1. 12. 2010
Napsal/a Leonie Bauer

Zima je opět tu. Venku se ochladilo, Vánoce jsou za dveřmi. Mnozí lidé si budou svátky užívat na sněhu, sjížděním kopců na lyžích či snowboardech. Ale věděli jste, že většina nehod na lyžích či snowboardech je způsobena problémy s viděním?

Význam „vizuálních pomocníků“ na sjezdovce

V číslech: 80 procent všech sportovních nehod, které nejsou zapříčiněny cizí vinou, jsou způsobené problémy s viděním a percepcí. Lyžování rozhodně není výjimkou.

Studie ukazují, že výkon při lyžování a riziko nehody jsou přímo úměrné percepci vidění. To znamená, že stejně jako na vozovce, je důležité mít vhodné vizuální pomůcky i na svahu. Mnoho z nás proto na sjezdovce nosí brýle. Může se ale stát, že brýle vám budou po nasazení lyžařských brýlí nebo helmy vadit a být nepříjemné. Brýle se rychle zamlží, případně vás budou kvůli helmě tlačit na spáncích, nose či uších.

Proto se stává, že mnoho lyžařů a snowboardistů vyráží na svah bez helmy i lyžařských brýlí, a berou si jen brýle dioptrické. To pak ohrožuje jejich bezpečnost, kdy riskují vážná zranění v případě pádu. Mohou si ale také poškodit zrak, protože brýle obvykle neposkytují dostatečnou ochranu proti UV záření. Lyžařské brýle, stejně jako ty sluneční, chrání před UV zářením a mohou zlepšit úroveň vidění. 2

Co tedy můžete udělat pro svoji ochranu?

Chraňte se před nehodami a nebezpečným UV zářením! Kontaktní čočky se dají snadno nosit pod lyžařskými brýlemi i helmou, aniž by se zamlžily nebo klouzaly. A ačkoli čočky zaručují to nejlepší možné vidění a zabraňují nehodám, lyžařské brýle poskytují ochranu před sluncem a oslněním.

Fyzická námaha vynaložená během zimních sportů znamená zvýšenou potřebu kyslíku. To má vliv i na rohovku. Doporučuje se proto volit takové kontaktní čočky, které poskytují dostatečný přísun kyslíku k očím v suchém zimním větru nebo na větrných svazích.

Jelikož sníh může odrážet až o 80 procent více světla oproti normálním povrchům, je zásadní, abyste zvolili takové lyžařské či sluneční brýle, které byly přímo navrženy pro zimní sporty a které absorbují alespoň 95 procent UV paprsků.


1 Avermann Contaktlinsen 2 Sueddeutsche Zeitung

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

 • Uli

  Děkuji za tipy https://www.vasecocky.cz snad příští rok využiji

  Odpovědět
  • Andrea
   Lentiamo.cz

   Dobrý deň,


   ďakujeme a veríme, že naše tipy využijete. Andrea


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty