Přihlášení

Které brýle se hodí na golf?

Vojtěch Brtinský

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Vojtěch Brtinský, Optometrista, dne 14. 7. 2021
Napsal/a Leonie Bauer

Golfové sluneční brýle je poměrně snadné najít, protože trh je až po okraj naplněn tisíci modelů od mnoha značek, o kterých jste možná slyšeli, ale možná také ne. Výběrem prvního páru s atraktivní cenovkou a stylovou estetikou však daleko nedojdete, protože každý model golfových brýlí nabízí něco jiného.

Pár golfových slunečních brýlí musí být odolný proti poškrábání, pevně sedět kolem uší, být pohodlný a nabízet ostřejší zaostření, lepší vnímání hloubky a dostatečnou ochranu před ultrafialovým zářením, spáleninami od slunce a podobně. Pojďme se trochu hlouběji podívat na vlastnosti, které golfové brýle musí mít, aby byly na hřišti skutečně užitečné:

Co by měly nabízet dobré golfové sluneční brýle?

Lehká obruba

Ačkoli sluneční brýle samy o sobě nemohou být příliš těžké, rozdíl několika gramů určuje hranici mezi pohodlným a bolestivě vyčerpávajícím golfovým zážitkem. Tři nejoblíbenější materiály používané při výrobě obrouček jsou nylon, titan a berylium.

Nylonové obruby obecně nabízejí skvělou rovnováhu mezi hmotností a pohodlím a zároveň jsou slušně odolné proti poškrábání. Titanové obruby jsou o něco těžší než brýle z nylonu, i když se stále mohou považovat za "lehké". Titanové obruby jsou navíc odolné proti korozi a bývají podstatně trvanlivější.

Beryllium se nachází ve zlatém středu mezi titanem a nylonem a je skvělou volbou pro lidi s omezenějším rozpočtem.

Lehká obruba slunečních brýlí

UV ochrana

Ochrana před ultrafialovým zářením je povinná pro golfisty, kteří jsou vystaveni přímému slunečnímu záření po dobu několika hodin při každém sezení. UV záření se dělí do tří kategorií (počínaje nejméně rakovinotvorným až po vyloženě smrtící) - UVA, UVB a UVC.

Nejzákladnější pár běžných slunečních brýlí je schopen blokovat velké procento UVA paprsků, ačkoli takový model by poskytoval jen malou nebo žádnou ochranu před zbylými dvěma typy. Golfové sluneční brýle musí být opatřeny vrstvou s anti UV povlakem, která dokáže blokovat UVA a UVB paprsky.

UV záření a kategorie filtrů

Paprsky UVB mohou spálit tělo a způsobit popáleniny a rakovinu, proto je nutné najít sluneční brýle, které vám budou řádně chránit oči. UVC paprsky se na zem dostanou jen zřídka (pokud vůbec), a to díky své pozoruhodně krátké vlnové délce. Obvykle je pohlcuje a odráží ozónová vrstva Země.

Pohodlí při nošení

Pohodlí při nošení jakýchkoli slunečních brýlí je téměř zcela dáno tím, jak dobře sedí konkrétnímu člověku. Zabarvení skel má určitý vliv, ale zdaleka ne tak velký jako velikost a hmotnost slunečních brýlí. Brýle, které jsou schopné zůstat na svém místě, aniž by potřebovaly další úpravy, bývají pohodlnější.

Nalezli jste informace, které jste hledali? Tak proč si neobjednat zbrusu nové sluneční brýle!

View all sunglasses

Gumové rukojeti

Rukojeti ovlivňují pohodlí i stabilitu jakýchkoli slunečních brýlí. Tento konkrétní prvek zajišťuje, že obroučky zůstanou vyrovnané po delší dobu. Rukojeti se obvykle instalují do stranic; kvalitnější sluneční brýle jsou vybaveny pogumovanými nosníky, které rovněž zabraňují zařezávání materiálu do pokožky.

gumové rukojeti slunečních brýlí

Kromě rukojetí můžete také zvážit vylepšení svých brýlí pomocí držáku na brýle. Tyto doplňky se připevní ke slunečním brýlím a umožní vám zavěsit si brýle na krk. Tento konkrétní prvek sice nemá vliv na výkon slunečních brýlí, ale může prodloužit jejich životnost.

Zrcadlový povlak

Zrcadlový povlak je známý jako forma reflexní optické vrstvy nanesené na vnější straně čoček, která podstatně snižuje intenzitu a množství jakéhokoli světla procházejícího slunečními brýlemi.

Jedná se v podstatě o povlak odolný proti povětrnostním vlivům, který zabraňuje jak přímému (slunečnímu světlu), tak odraženému světlu (odraženému od povrchů). Pro dosažení nejlepšího účinku je záblesková vrstva ideální ve spojení s tónovanými čočkami, které zcela blokují veškeré světlo, které by jinak mohlo projít.

výhody zrcadlových brýlí

Barvy čoček (tónované sluneční brýle)

Tónované sluneční brýle jsou obecně považovány za odlišné od běžných slunečních brýlí výhradně z hlediska estetiky. Většina lidí však pozná, že sluneční brýle s jinak tónovanými čočkami také jinak působí na oči. Každá barva nabízí jiné výhody a představuje jiné nedostatky:

Šedá

Sluneční brýle s šedým zabarvením mají nejlepší vlastnosti, protože filtrují světlo způsobem, který je pro lidskou sítnici organický. Jsou také všestranné, protože se stejně dobře hodí jak při zatažené obloze, tak i za obzvlášť slunečného počasí.

Mezi hlavní výhody šedě tónovaných čoček patří snížení únavy očí, organičtější vnímání světla a barev a snížení oslnění.

advantages of mirrored sunglasses

Žlutá

Žlutě zabarvené čočky blokují modré světlo, což zvyšuje kontrakci, výrazně zlepšuje vnímání hloubky a nabízí ostřejší vidění za všech povětrnostních podmínek. Používá je většina profesionálních golfistů a rybářů, protože nabízejí spolehlivý výkon za všech světelných podmínek.

Zelená

Zelené čočky rovnoměrně přenášejí barvy, mírně tlumí účinky oslnění, poněkud rozjasňují stíny a zlepšují zaostření. Tmavší odstíny zelené barvy však mohou ovlivnit prostorové vnímání nositele, protože drobné předměty téměř mizí a velké předměty se jeví větší, než ve skutečnosti jsou.

Mohou být poměrně užitečné pro hráče golfu, kteří jsou zvyklí na jejich zvláštnosti a specifické vlastnosti, ale je téměř jisté, že nový pár bude svému nositeli spíše překážet ve výkonu.

Modrá

Modře zabarvené čočky jsou velmi oblíbené. "Přidávají" od všeho trochu, pokud jde o barvy, vnímání hloubky a geometrii, což je ale to je přesně to, čemu se chce hráč golfu vyhnout. Nejsou tak ostré a není na ně takový spoleh jako na šedé nebo žlutě zbarvené čočky, ale lze je použít k příjemnému sledování zápasu kamaráda.

Červená

Červené sluneční brýle jsou mezi golfisty nejméně oblíbené kvůli své invazivnosti. Mají tendenci ztlumit zrak nositele a zvýraznit tmavší objekty, čímž poněkud zvyšují kontrast mezi určitými barevnými odstíny. Jejich hlavní výhodou je téměř absolutní pohlcení modrého světla, díky čemuž jsou vhodné spíše pro hráče než pro golfisty.

Polarizované čočky

výhody polarizačních slunečních brýlíPodstatou polarizovaných brýlových čoček je chemický filtr, který blokuje veškeré vertikální světlo a zároveň propouští horizontálně orientované světlo.

Tyto čočky se ve srovnání se zrcadlovými čočkami liší v tom, že určité paprsky přece jen propouštějí; výsledkem je vyšší zrakový komfort, výrazné snížení únavy a namáhání očí, nulové oslnění a organičtější vnímání barev.>/p>

Polarizované čočky nabízejí celé spektrum výhod, které nabízejí tónované čočky, pouze se slabším důrazem na jednotlivé aspekty výkonu.

Jak fungují polarizační čočky?


Doufáme, že pro vás byl tento stručný průvodce užitečný a že jste se dnes dozvěděli něco nového o golfových slunečních brýlích. Ujistěte se, že jste v této době, kterou všichni procházíme, v bezpečí, a mějte se krásně

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty