Přihlášení

7 mýtů o kontaktních čočkách, o kterých jste si možná mysleli, že jsou pravdivé

Všichni víme, že nám nevyroste třešeň v břiše, když náhodou spolkneme pecku. Ale možná nikdo neví, kolik falešných mýtů a zpráv existuje o nošení kontaktních čoček

Kdo může nosit kontaktní čočky a kdo ne… Jsou nějaká oční onemocnění nebo jiné vady, které znemožňují nošení kontaktních čoček? Daniel Szarvas, profesionální kontaktolog, který spolupracuje s VašeČočky, nám ochotně vysvětlí ty nejčastější omyly ze světa „kontaktních čoček“.

1. Mohou kontaktní čočky nosit pouze lidé s nízkými dioptriemi?

Lenti a contatto e ameropie gravi

Jednoduchá nepravda se pak snadno stane důvodem, proč mnoho lidí kontaktní čočky ani nevyzkouší, což je skutečně škoda.

Až 90 % lidí s nějakou oční vadou může používat kontaktní čočky.

Lze říci, že téměř všechny známé zrakové vady lze vyřešit vhodným typem kontaktních čoček. Ty nejběžnější oční vady, které lze korigovat čočkami jsou: myopia/ krátkozrakost, hypermetropia/ dalekozrakost, presbyopia, a astigmatismus

Když už mluvíme o dioptriích, kontaktní čočky pokrývají velkou škálu, včetně tak extrémních dioptrií, jako je třeba +/-18 D.

2. Je možné používat obyčejnou vodu na čištění kontaktních čoček?

Mai utilizzare l'acqua per pulire le lenti

Rozhodně NE! Avšak někteří lidé věří, že čistící roztoky na kontaktní čočky jsou podvod organizovaný farmaceutickými společnostmi, jen aby vydělaly více peněz, ale to je naprostý nesmysl.

Instrukce, aby se lidé vyhnuli čištění čoček nebo pouzder běžnou tekoucí vodou by měla být ze zákona vytištěna na každém příbalovém letáku. – říká Daniel Szarvas

Proč? Protože „běžná tekoucí voda z kohoutku obsahuje množství mikroorganismů“. Některé z nich jsou neškodné, zatímco jiné mohou způsobit vašim očím vážné zdravotní problémy. Tím nejnebezpečnějším pro vaše oči jsou améby, které přežívají v ohřívačích vody nebo boilerech. Jakmile se jednou dostanou k čočce nebo pouzdru, mohou způsobit různé infekce a ve vážnějších případech vést dokonce i ke ztrátě zraku.

Tekoucí voda také obsahuje určité množství minerálů a chlóru, které sice nemohou poškodit oči přímo, ale narušují strukturu kontaktních čoček. Takže až si budete kupovat kontaktní čočky, nezapomeňte k nim přidat také kvalitní více-účelový roztok.

3. Mohou lidé trpící cukrovkou (diabetes) nosit kontaktní čočky?

Diabete e lenti a contatto: si può?

Tohle je starý příběh, který putuje v medicínských kruzích už velmi dlouho. Ačkoliv v roce 2013 započal výzkum, který pomalu začíná měnit věci k lepšímu.

Studie ukázaly, že kontaktní čočky nejsou nebezpečné pro pacienty s cukrovkou, pokud tito lidé přísně dodržují všechny zásady správné terapie, diety a dávkování inzulinu.. Avšak pozor: dodržení té skutečně správné terapie je v tomto případě klíčové.

Pacienti s cukrovkou jsou nuceni čelit problémum s očima. Pokud nedodržují správnou dietu, úroveň cukru může náhle vyskočit nahoru a zase klesnout dolů, což způsobí stahování a roztahování krevních cév. To je důvod, proč jejich oči budou trpět proměnnými dioptriemi – někdy docela extrémními – a to může být pro oko a dobrý zrak až příliš náročné.

4. Je povinnost nosit dioptrické brýle i při řízení vozidla?

Lenti a contatto per guidare

Tohle záleží na zákonech v zemi, ve které chcete své vozidlo řídit. Protože se ale zákony a různé vyhlášky neustále mění, je vhodné ověřit aktuální situaci nebo v našem článku Čočky za volantem

5. Je možné nosit kontaktní čočky i při spaní?

Dormire con le lenti a contatto

Pokud používáte kontaktní čočky určené pro prodloužené nošení, tzv. kontinuální, je možné v nich i spát.

„Díky specifickým materiálům, ze kterých jsou vyrobeny, není nutné je vyjímat z očí pokaždé, když jdete spát. Silikon-hydrogelové čočky mají vynikající propustnost kyslíku, takže i ty nejcitlivější oči mohou přirozeně dýchat.“ říká Daniel Szvarvas.

Nicméně je nezbytné čočky vyjmout z očí několikrát týdně (podle konkrétního typu) a důkladně je omýt ve vhodném čistícím roztoku a poté znovu aplikovat.

A co když čočky nejsou určeny pro kontinuální nošení? V tomto článku vám vysvětlíme Co se stane když usnete s kontaktními čočkami

6. Čím vyšší obsah vody, tím lepší čočky?

Dormire con le lenti a contatto

Když jsou kontaktní čočky dobře navlhčené, lépe se s nimi manipuluje a jejich nošení je pohodlnější.

Vysušené oči svědí a pálí a s nasazenými čočkami nelze vydržet. To je důvod proč tolik zákazníků dává přednost čočkám s vyšším obsahem vody.

U silikon-hydrogelových kontaktních čoček platí: čím vyšší je obsah vody, tím nižší je propustnost kyslíku. I vaše oči potřebují dýchat: kyslík musí proudit i skrz kontaktní čočku aby okysličoval rohovku. U hydrogelových čoček je to přesně naopak – čím vyšší obsah vody, tím větší mají propustnost kyslíku.

Z tohoto důvodu je vždy velmi důležité probrat vlastnosti konkrétních čoček, jejich propustnosti nebo hydrofilie se specialistou který může navrhnout ten správný typ čoček právě pro potřeby vašich očí.

7. Poškozují televizní nebo počítačové obrazovky zrak?

Gli schermi danneggiano la vista?

Obrazovky jakéhokoliv druhu, ať už TV, PC nebo chytrý telefon, nemají žádný negativní dopad na vaše oči co se týče množství dioptrií nebo zhoršeného zraku.. V každém případě je ale doporučeno věnovat očím zvláštní péči

Například, lidé kteří stráví denně více než 5 hodin před počítačem, by měli zvážit použití zvlhčujícího roztoku, aby tak předcházeli vysušení očí a tím se vyhnuli pocitu pálení nebo škrábání.

Hlavní důvod je ten, že když se díváme na nějakou obrazovku, máme tendenci mrkat méně a oči tak zůstávají méně hydratované.

Drazí čočkaři, doufáme, že jsme vám konečně zodpověděli některé z otázek, které vám dlouho vrtaly hlavou… A nyní máme otázku my pro vás: víte o nějakém dalším mýtu, který se pojí s kontaktními čočkami a jejich používáním?

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty