Přihlášení

Víte, kolik bakterií žije v našich domovech?

Jakub Odcházel

Z lékařského hlediska zkontroloval/a Jakub Odcházel, Vedoucí optik, dne 2. 11. 2020
Napsal/a Maria Chiara Tarsia

Veřejné toalety, restaurace, hotely, práce, škola, autobus. Většina z nás ví, že tato místa mohou být špinavá, a doufejme, že všichni na těchto místech dodržujeme doporučená hygienická pravidla. V našem vlastním domě se ale určitě není čeho bát. Nebo snad ano? Výjimečná situace, kterou všichni žijeme kvůli koronaviru nutí mnoho z nás přehodnotit naše zvyky a prostory, ve kterých žijeme, z nové perspektivy. Ale předtím, než nás zachvátí panika, se můžeme podívat na některá fakta, která nám mohou pomoci správně se orientovat v této delikátní záležitosti

Špinavá mycí houba má stejnou mikrobiální hustotu jako lidská stolice. Ale není to jen houba. Náš domov může být – z hlediska bakteriální kontaminace – velmi nebezpečným místem k životu. Tady je další šokující příklad: věděli jste, že je více bakterií na tlačítku výtahu než na toaletním prkýnku? Může se to zdát neuvěřitelné, ale je to pravda.


Kde ve svém domě najdete nejvíce bakterií?

Mohli bychom si myslet, že nejšpinavším místem v našich domech je koupelna, ale studie NSF International Germ Household ukázala, že překvapivě nejšpinavějším místem v domě je kuchyně. Provedli stěrový test na 30 běžných předmětech v domácnostech 22 dobrovolnických rodin a našli nebezpečné bakterie jako Salmonella a E. coli v alarmujících procentech uvedených níže.

Kuchyň

 • Bakterie byly nalezeny na více než 75% mycích hub
 • 45% kuchyňských dřezů
 • 32% kuchyňských linek
 • 18% krájecích desek

Koupelna

 • Výskyt bakterií byl prokázán u 27% držáků zubních kartáčků
 • 9% koupelnových kohoutků

Věci pro osobní použití

Ale nejde jen o výtahy, kuchyně a toalety. Naše smartphony, klávesnice a dálková ovládání, s nimiž neustále a bezduše manipulujeme, také vyžadují dezinfekci.


Bakterie na vašem smartphonu

Proč? Studie zveřejněná na webu International Journal of Environmental Research and Public Health potvrdila, že je více bakterií na povrchu našich smartphonů než na záchodovém prkýnku, 600 bakterií proti 30, což je přesněji 30krát více než WC.

Jak udržovat kontaktní čočky čisté a bezpečné

Kontaktní čočky jsou vyráběny za nejpřísnějších bezpečnostních opatřeních, proto si můžeme být vždy jisti, že vyjdou z krabice dokonale čisté. A jak jsme vysvětlili v předchozím článku, kontaktní čočky lze během pandemie COVID-19 bezpečně nosit. Je však důležité dodržovat jednoduchá pravidla, například:
 • nikdy se nedotýkejte očí ani si nedávejte / nevyjímejte kontaktní čočky, pokud ruce nejsou čerstvě umyty
 • zdržte se nošení čoček, když se u vás objeví příznaky chřipky nebo nachlazení.


Pokud není k dispozici mýdlo a čistá voda, před manipulací s kontaktními čočkami nebo všeobecným dotykem očí a obličeje se také doporučuje použít vhodný čistící gel na ruce, který zničí i poslední škodlivé bakterie a sníží riziko infekce v oku na zanedbatelných 0,01%. Toto jednoduché opatření může snížit riziko respiračních infekcí o 16%.

Jednorázové kontaktní čočky jsou samozřejmě nejjednodušším řešením. Nový pár každý den, není nutná žádná údržba. Pro ty, kteří dávají přednost dvoutýdenním nebo měsíčním čočkám, jednoduše nezapomeňte dodržovat každý den dezinfekční režim s pomocí dobrého víceúčelového roztoku nebo peroxidového roztoku, pro důkladné čištění.


V neposlední řadě, pokud máte pochybnosti nebo nejste schopni nosit čočky, můžeme jednoduše přejít na dioptrické brýle. Ale co dělat s tím, když nám brýle se při používání roušky zamlží? Přečtěte si naše užitečné tipy proti zamlženým brýlím!


Zde je návod, jak udržovat správnou hygienu rukou

Ruční kontakt je jednou z nejčastějších příčin přenosu bakterií – statistiky uvádějí, že až 80% všech infekcí se šíří dotykem. Další statistiky říkají, že i přes tyto hrozby věnujeme správné hygieně rukou obecně malou pozornost. Například 15% mužů a 7% žen si neumývá ruce ani po použití toalety. Možná je tedy při pozdravu mávat, než si podat ruku!

Vždy si umyjte ruce před a po

 • smrkání, kašlání nebo kýchání
 • přípravě jídla nebo dotýkání se neumytého ovoce a zeleniny
 • nasazení nebo odstranění kontaktních čoček
 • péči o otevřenou ránu nebo nemocného člověka
 • používání koupelny, přebalování dětských plen nebo pomoci dětem v koupelně
 • doteku nebo krmení domácího mazlíčka nebo po likvidaci jeho výkalů
 • nakládání s odpadky

a samozřejmě si umyjte ruce vždy, když jsou viditelně špinavé.

Víme, že to není vůbec povzbudivé, ale nepanikařte. Pro všechna nebezpečí, která na nás číhají, naštěstí existuje několik řešení. Stručně řečeno: vždy používejte mýdlo, umývejte si ruce po dobu nejméně 30 sekund a řádně je osušte.


Umyjte si ruce: jak na to
 • Navlhčete si ruce vodou.
 • Naneste dostatek mýdla.
 • Třete dlaní o dlaň krouživým pohybem.
 • Dejte ruce k sobě dlaněmi. Propleťte prsty. Třete dlaněmi o sebe ze strany na stranu.
 • Položte dlaň pravé ruky na hřbet levé ruky a propleťte se prsty. Třete pravou dlaní o hřbet levé ruky. Pak opakujte na druhé ruce.
 • Třete krouživým pohybem levý palec v sevřené pravé dlani. Následně opakujte na druhé ruce.
 • Zaklesněte ohnuté prsty do sebe. Třete hřbet prstů pravé ruky o dlaň ruky levé a naopak.
 • Opláchněte si ruce vodou.
 • Důkladně je osušte čistým ručníkem nebo jednorázovým ručníkem.
 • Na veřejných toaletách vypněte kohoutek jednorázovým ručníkem.
Věděli jste, že při nakupování na VašeČočky můžete získat čistící gel na ruce zdarma v rámci našeho bonusového programu?

Kromě toho všeho si také pamatujte, že ne všechny bakterie kolem nás jsou špatné, existuje mnoho těch, které jsou skutečně dobré pro naše tělo a imunitní systém. Většina z nich žije uvnitř nás, ale žijí také v kůži.

Nejběžnější je Staphylococcal epidermis, která nás chrání před bakteriálními infekcemi. A nebojte se, tento článek není určen k tomu, abyste si vytvořili posedlost čištěním a uklízením!

Jen udržujte rovnováhu. Víte, že všeho moc škodí.Zdroje:

1. Eww! New Study Finds Expensive Hotels Have More Germs, https://www.yahoo.com/…0050794.html
2. Trachoma, http://www.who.int/…ts/fs382/en/
3. Facts about hand washing and hand hygiene, https://b4brands.com/…ing-hygiene/
4. NSF International Household Germ Study, http://www.nsf.org/…-summary.pdf
5. Good Bacteria Vs. Bad Bacteria: How Bacteria Can Be Healthy Too!, https://www.scienceabc.com/…healthy.html

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Nejprodávanější produkty