Naše zboží můžete vyzvednout nedaleko vaší lokality ve výdejních místech

800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Optická mohutnost oka

Optická mohutnost neboli optická lomivost, je převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti, měřené v metrech. Udává se v dioptriích D (dpt). Optickou mohutnost 1 D má optická soustava s ohniskovou vzdáleností 1 m. Čím větší je zakřivení čočky, tím větší je její refrakce, tzn. lomná schopnost. Optická mohutnost lidského oka je 58 D.

Dioptrická hodnota sférických kontaktních čoček je v různých místech stejná, narozdíl od torických kontaktních čoček (kombinace sféry a cylindru) a bifokálních a multifokálních kontaktních čoček.

Schopnost oka měnit optickou mohutnost svého refrakčního systému – neboli schopnost oka vidět předměty ostře na různou vzdálenost – se nazývá akomodace. Díky akomodaci se různě vzdálené předměty zobrazí vždy na sítnici. Díváme-li se na blízké předměty, oční čočka má velké zakřivení. Pozorujeme-li předměty vzdálené, oční čočka má malé zakřivení.

Komentáře Přidat dotaz

 • Vlastimil M.

  Dobrý den.Nejsem si jistý zda mám bifokální kontaktní čočky.Pokud zadám ve výběru dioptrii + 5 nikde již nenacházím možnost ,kterou mám na svých čočkách > +5 / -0,75 x 180 a + 4,5 / -0,75 x 010.
  Nerad bych si objednal jiné čočky než používám a tak Vás prosím o radu.
  Předem děkuji

  Odpovědět
  • Jana
   Lentiamo.cz

   Dobrý den, dle parametrů se jedná o torické čočky. Je třeba znát
   i značku a typ.


   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné