800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Vše o kontaktních čočkách

Jak poznat, že je čočka obrácená naruby

Natištěný nápis na kontaktní čočce, vám pomůže poznat, jestli je čočka obrácená. Mohou na ní být vyrytá písmena a nebo číslice, která usnadní manipulaci a zabrání tomu, abyste si čočky nasadili obráceně. Pokud si čočku nasadíte na prst a podíváte se na ní, měli byste číslice 1–2–3 vidět ve správné poloze. Pokud je čočka obráceně, číslice uvidíte obrácené.

Materiál kontaktních čoček

V současné době je většina kontaktních čoček vyráběná z těchto materiálů:
 • Hydrogel – materiál s velmi vysokým obsah vody, vynikající smáčivostí, pružný a komfortní. Čím více vody hydrogelová čočka obsahuje, tím lépe, protože voda zde slouží zároveň jako přenašeč kyslíku. Nevýhodou je menší pevnost materiálu a nižší propustnost pro kyslík, než u nových silikon-hydrogelových čoček.
 • Silikon-hydrogel – modernější materiál, který má vyšší propustnost pro kyslík. Je kombinací bobtnavých silikon hydrogelů a kombinuje zde vlastnosti měkkých i tvrdých kontaktních čoček. Výsledkem jsou tvarově stálé kontaktní čočky. Propustnost kyslíku není závislá na obsahu vody.
Vývoj materiálů kontaktních čoček je neustálý proces a kromě výrobní praktičnosti je také důležité zachovat jejich mechanické a chemické vlastnosti, biologickou inertnost, snášenlivost, odolnost proti ukládání usazenin, jednoduchou údržbu a průhlednost (materiál by neměl být ovlivněn pH slz, světlem, hydratací a dehydratací při mrkání, atd).

Měkké kontaktní čočky

Základním materiálem pro výrobu čoček je tzv. HEMA. Tento metakrylát umožňuje zvýšení obsahu vody, a tudíž i propustnosti kyslíku z původních 40 % na zhruba 80 %. V současné době existuje nová generace měkkých kontaktních čoček, která používásilikon hydrogel. Tento materiál se používá k výrobě kontaktních čoček kvůli jeho vysoké propustnosti pro kyslík. kontinuálních Nevýhoda měkkých kontaktních čoček je, že jsou náchylné na ukládání usazenin. Moderní měkké kontaktní čočky vynalezla skupina českých chemiků v čele s Ottou Wichterlem.

Silikon-hydrogel

Silikon-hydrogel je nejnovější materiál pro výrobu kontaktních čoček, který má mnohem vyšší propustnost kyslíku oproti klasickému hydrogelu. Jedná se o kombinaci hydrogelu a silikonu – fluorosilikonů, které dokáží zvýšit propustnost pro kyslík i s nízkým obsahem vody. Tato sloučenina kombinuje vlastnosti měkkých a tvrdých kontaktních čoček. Nevýhodou těchto čoček je nižší smáčivost a sklony k ukládání usazenin.
Smáčivost je schopnost materiálu kontaktních čoček splynout se slzným filmem. Kontaktní čočky ze silikonového kaučuku (hydrofobní materiál) zřídka dosahují dostatečné smáčivosti materiálu, což je důležité pro nasazení kontaktních čoček na rohovku.

Obsah vody v kontaktních čočkách

Obsah vody v kontaktní čočce je vyjádřen procentem pro konkrétní materiál. Optimální množství je přibližně 60%. Pro hydrogelové měkké kontaktní čočky je průhlednost média závislá na obsahu vody. Stárnutí materiálu snižuje obsah vody a ovlivňuje tak propustnost světla v kontaktní čočce (v daném případě má žlutý nebo šedý odstín). Taková čočka je nepoužitelná. Pokud měkká kontaktní čočka vyschne, je tím poškozená a je třeba ji vyměnit za novou. Tabulka s přehledem obsahu vody a propustnosti kyslíku (Dk/t)

Propustnost kyslíku

Propustnost kyslíku k rohovce se označuje zkratkou Dk (difúzní koeficient), kde „D“ označuje schopnost molekuly plynu pohybovat se v materiálu a „k“ je množství plynu, které se vejde do určitého objemu. Hodnoty propustnosti čoček jsou následující:
 • Nízká: méně než 12 Barrer/cm
 • Střední: 12 až 34 Barrer/cm
 • Vysoká: 35 až 100 Barrer/cm
Nízkou Dk/t hodnotu mají především staré modely čoček a nebo čočky s vysokými dioptriemi. Vysoká propustnost kyslíku je dosažena u silikon hydrogelových čoček.
Hodnota Dk určuje vlastnosti materiálu čoček. Kontaktolog by měl vzít v potaz tloušťku čočky, stejně tak jako její propustnost. Dohromady tyto parametry tvoří hodnotu Dk/t charakterizující čočku, která se nazývá transmisibilita.
Přečtěte si: Jsou kontaktní čočky s vyšším obsahem vody lepší?

UV filtr kontaktních čoček

UV filtr v kontaktních čočkách chrání rohovku před poškozením vlivem ultrafialových paprsků. Nicméně, ochrana není stejně kvalitní jako u slunečních brýlí, protože víčka a spojivky nejsou v případě kontaktních čoček chráněny. Neměli byste považovat kontaktní čočky s UV filtrem za stejnou ochranu, jako jsou sluneční brýle, protože oko a oční okolí, dostatečně nezakrývají. Přečtěte si také: Všechno, co potřebujete vědět oslunečních brýlích s ochranným UV filtrem (UV400 Filtr)

Zabarvení čoček

Většina kontaktních čoček má obvykle modré nebo zelené zabarvení, aby byly lépe viditelné v pouzdře a aby byla následná manipulace s nimi jednodušší. Zabarvení pro lepší viditelnost je sotva rozpoznatelné a nijak neovlivní barvu očí. Jestliže vám kontaktní čočka omylem spadne na zem, vyhoďte ji.

Zakřivení

Zakřivení (BC) je jeden z důležitých parametrů při volbě vhodného typu kontaktních čoček a měl by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky oka.

Průměr

Průměr (DIA) je další z důležitých parametrů při volbě vhodného typu čoček. Přečtěte si také: Jak rozumět předpisu na kontaktní čočky.

Středová tloušťka

Souvisí s pojmem transmisibilita kontaktní čočky (Dk/t) Její jednotka je Barrer/cm. Tato hodnota je výrobci obvykle uváděna pouze pro kontaktní čočku –3,00 D a za hodnotu t je uváděna středová tloušťka, tedy nejtenčí místo kontaktní čočky, což může být pro kontaktology někdy zavádějící.

Komentáře

  Žádný dotaz...

  Údaje označené * jsou povinné

  Další pojmy začínající na V