800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Časté otázky: Změna typu čoček

Mohu zvolit jednodenní kontaktní čočky i když mi lékař předepsal měsíční kontaktní čočky?

Anonym
Dotaz:

Lékař mi předepsal kontaktní čočky Frequency XC, měsíční. Pro mě by ale byly vhodnější na nošení čočky jednodenní – zvolila jsem si ve Vaší nabídce 1 Day Acuvue nebo 1 Day Acuvue Moist – je to dobrá volba?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Bohužel, neexistuje žádný převodník, který by spolehlivě určil, které čočky s jinou periodou výměny pro Vás budou vhodné. Každé čočky jsou trochu jiné, mají jiné vlastnosti, materiál, parametry a není tak možné s jistotou říct, které z čoček jsou nejlepší právě pro Vaše oči. Objednejte se, prosím, ke kontaktologovi a požádejte ho o vyzkoušení jednodenních kontaktních čoček. Pak máte jistotu, že Vám nové čočky budou dokonale vyhovovat.

Mohu změnit značku čoček?

Anonym
Dotaz:

Asi 4 roky nosím čočky Precision UV, ale v poslední době mi úplně nevyhovují. Chtěl bych se zeptat, zda si můžu s klidným svědomím objednat Air Optix čočky? Nebo snad pro mne nemusí být vhodné?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Zda jsou konkrétní kontaktní čočky pro Vás vhodné, nebo ne, nelze posoudit bez kontrolní aplikace. To platí ve všech případech, kdy hodláte změnit typ kontaktních čoček. Je potřeba najít příčinu toho, proč Vám stávající kontaktní čočky nevyhovují a podle výsledku postupovat dále.

Mohu začít nosit kontinuální kontaktní čočky?

Anonym
Dotaz:

Hodilo by se mi nosit kontinuální kontaktní čočky, mám naměřeno zakřivení 8,6, ale diametr 14,2 – bohužel nemohu najít čočky, které by splňovaly tyto parametry – nejbližší je průměr 14,0 – myslíte, že by bylo možné je použít?

Lentiamo.cz
Odpověď:

I při zdánlivé banalitě, jakou se zdá být změna typu kontaktních čoček, je nutná takzvaná přeaplikace. Čili (kromě zaučení manipulace s čočkami) stejný postup, jako u Vašich prvních čoček. Proč je to nutné? Při návštěvě kontaktologa máte vždy možnost se poradit o nejlepší variantě, několik variant přímo vyzkoušet a především mikroskopicky zkontrolovat posazení čočky na oku. Pak odcházíte s jistotou, že jste vybrala tu nejlepší variantu.

Důležitost průměru kontaktní čočky

Anonym
Dotaz:

Zajímalo by mě, jestli je důležité dodržovat při koupi průměr. Při prvotním vyšetření mi lékař doporučil čočky s průměrem 14,0. Ale třeba Výhodný balíček obsahuje čočky s průměrem 14,2. Nevím jestli by mi to nedělalo problém? Děkuji

Lentiamo.cz
Odpověď:

Lékař (kontaktolog) by Vám měl na základě vyšetření doporučit vždy konkrétní kontaktní čočky. Pokud chcete přejít na jiné kontaktní čočky, např. z Biofinity na Air Optix, měla byste v zájmu maximálního omezení zdravotního rizika podstoupit tzv. přeaplikaci, tzn. min. nechat si vhodnost nových kontaktních čoček schválit kontaktologem.

Obecně lze říci, že drobný rozdíl v průměru vůbec nemusí být překážkou přeaplikace. Naopak ale rozdíll může být výrazný ve vhodnosti použitého materiálu ve vazbě zejména na propustnost pro kyslík a obsah vody. Pokud používáte Biofinity, pak používáte jedny z nejkvalitnějších kontaktních čoček na trhu. Chcete-li přejít na Air Optix, poraďte se prosím o tomto kroku s Vaším lékařem, který Vám přesně vyšetřil oči.

Vaskularizace rohovky a změna čoček

Anonym
Dotaz:

Nosila jsem kontaktní čočky Surevue se zakřivením 8.8. Chtěla jsem přejít na Air Optix Aqua, kvůli propustnosti kyslíku (byla jsem upozorněna na mírnou vaskularizaci rohovky, tak jsem myslela, že by mi tyto čočky napomohly zabránit jejímu šíření). Byla jsem u oční specialistky a ta mi místo nich aplikovala Proclear Compatibles s tím, že Air Optix jsou málo přizpůsobivé a že mám plochou rohovku, takže by mi neseděly. Čísla zakřivení jsou však u obou 8.6, takže tomu nerozumím. Myslíte si, že má cenu zajít ještě do nějaké jiné optiky a nechat se přeměřit?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Doporučoval bych Vám zjistit nejprve příčinu vaskularizace. Může to být nesprávné používání, i špatně zvolené čočky Surevue. Určitě by bylo vhodné nechat si nezávisle posoudit rozsah vaskularizace. Pokud by byl rozsah vaskularizace skutečně jen mírný, doporučuji Vám aplikaci zcela nových čoček. Důležité je, aby kontaktní čočky vyhovovaly po všech stránkách (vysoký číselný údaj o propustnosti kyslíku není nejpodstatnější) a aplikace byla provedena pečlivě.

Mohu přejit z Air Optix na Air Optix Aqua?

Anonym
Dotaz:

Používám kontaktní čočky O2 Air Optix Aqua. V nabídce Vašeho internetového obchodu se objevil nástupce Air optix Aqua, chtěl bych se zeptat jestli mohu přejít na tyto čočky nebo by mohl být nějaký problém?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Air Optix Aqua jsou vylepšením stávajících Air Optix Aqua se stejnými parametry, proto není nutná přeaplikace. Díky Aqua zvlhčujícímu systému mají Air Optix Aqua o 30 % lepší smáčivost a jsou odolnější proti lipidovým usazeninám.

Jaká jsou rizika při přechodu na jinou čočku?

Anonym
Dotaz:

Nechala jsem si provést přeaplikaci kontaktních čoček – měla jsem zájem o čočky od firmy Bausch Lomb s delší dobou výměny. Dříve jsem používala Acuvue 2 se zakřivením 8.7 (to mi bylo i teď při přeaplikaci naměřeno přístrojem). Nyní mi jako zkušební pár dali čočky Purevision, ovšem jak jsem zjistila, tyto čočky se vyrábí pouze se zakřivením 8.6. Proto se o tento problém zajímám. Bylo by tedy prosím možné případná rizika blíže specifikovat?

Dále by mě zajímalo, jaké vlastnosti tedy kromě zakřivení, dioptrií, hodnoty průměru, doby výměny, propustnosti pro kyslík a materiálu při aplikaci zohledňujete a hlavně na jakém základě? Přístrojem mi byly totiž naměřeny určité hodnoty, ale optometristra nakonec jako zkušební pár dal čočky s hodnotami jinými, zkontroloval, jak jsem si čočky nasadila a to bylo celé.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Klidně Vám můžou vyhovovat čočky s odlišnými hodnotami zakřivení i průměru. Ovšem, to, zda Vám budou vyhovovat nemáte šanci poznat sama. Je nutné, aby Vám optometrista prohlédl nasazenou čočku mikroskopem a zkontroloval její „vůli“, zda je ve stanovených mezích. Rozdíl hodnot zakřivení a průměru bývá kompenzován např. jinou tuhostí materiálu, jinou tloušťkou čočky atd. A ještě k rizikům: Při krátkodobém používání pro Vás nevhodných čoček, je to v nejméně závažnějším případě nekomfort. Horší může být narušení povrchu rohovky, infekce a ve spojení s nevhodnou údržbou čoček při dlouhodobém používání může docházet i k nevratným změnám, jako je vaskularizace rohovky (prorůstání cév do rohovky) a tím její postupné zneprůhlednění.

Switch Premier a Biofinity

Anonym
Dotaz:

Dnes mi můj oční lékař aplikoval čočky, SWITCH PREMIER. Někde na internetu jsem se dočetla, že jsou to čočky vyrobené pro Fokus Optik a že je na trhu stejná alternativa jen v jiném obalu. Myslím, že to jsou čočky Biofinity. Parametry vypadají stejně i podíl vody a to ostatní také sedí. Jen cena je podstatně levněší. Ty mé stojí 1200,– Kč. Prosím můžete mi tuto zprávu nějak potvrdit či vyvrátit? Nerada bych utrácela zbytečně u fokus když je možnost jiná.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Kontaktní čočky Switch Premier a kontaktní čočky Biofinity jsou opravdu jedny a ty samé. Pokud si objednáte kontaktní čočky Biofinity, určitě neuděláte chybu.

Problém při přechodu ze Soflens 59 na PureVision

Anonym
Dotaz:

Asi 5 let nosím různé kontaktní čočky, vždy jsem na jiné čočky přecházel s pomocí kontaktologa, jenže před týdnem jsem poprvé zakoupil čočky pro kontinuální nošení PureVision, ale zdají se mi mnohem tvrdší než mé bývalé SofLens 59. Vydržel jsem s nimi spát asi 3 noci, ale nedokáži si představit s nimi spát měsíc. Nevíte proč jsou stávající čočky tvrdší? Vidím s nimi i víc rozmazaně.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Podobný problém mívají dřívější nositelé velmi rozšířených Soflens 66. Vlastnosti Purevisionů jsou prostě odlišné, což by však Váš kontaktolog měl vědět. Pokud Vám nově aplikované čočky nevyhovují, prosím, obraťte se na svého kontaktologa a projednejte s ním Vaše další možnosti.

Změna typu čoček

Anonym
Dotaz:

Chci přejít na jiné kontaktní čočky, co pro to musím udělat?

Lentiamo.cz
Odpověď:

V každém případě si nejprve zajděte ke svému kontaktologovi a seznamte ho se skutečností, že chcete vyzkoušet jiné čočky, než jaké jste nosili dosud. Můžete mu navrhnout i typ čoček, o který byste měli zájem. On potom určí, jaké čočky Vám budou vyhovovat a jaké ne.

Bez přeaplikace se koupě jiných čoček nedoporučuje a je pouze na vlastní riziko.

Měsíční čočky a jednodenní

Anonym
Dotaz:

Používám měsíční čočky Biofinity a ve Focus optice jsem byla vyzkoušet jednodenní Switch Joy. Chtěla bych používat čočky od značky CooperVision, jsou nějaké stejné v této značce?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Mnoho sítí očních optik prodává kontaktní čočky pod svým vlastním jménem (privátní značkou). Od originálních čoček se liší pouze obalem. Právě Switch Joy jsou privátní značkou. Pro rozpoznání originálního balení je potřebné vědět veškeré parametry (zakřivení, dioptrie, průměr), periodu výměny, výrobce čoček a materiál čoček. /privatni-znacky-cocek.html

Změna čoček

Anonym
Dotaz:

Řadu let nosím čočky bausch lomb soflens 59 a chtěla bych přejít na nějaké kvalitnější. Mám však dioptrie –8,5 a – 9,0. Co mi doporučíte?

Lentiamo.cz
Odpověď:

S výběrem jiné značky čoček by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které jiné čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Lékář Vám novou značku čoček naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík.

Změna typu čoček

Hana S.
Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda je osa důležitý parametr při výběru kontinuálních čoček? Do teď jsem používala čočky torické Acuvue Oasys a chtěla bych vyzkoušet kontinuální se stejným zakřivením jako od PureVision.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Každou změnu u kontaktních čoček je důležité, abyste konzultovala s Vaším očním lékařem nebo kontaktologem.

Jaké zvolit jednodenní čočky?

Lenka B.
Dotaz:

Nosím měsíční čočky P 8.6 14.0 –1.50 a L 8.6 14.0 –1.25, ale pojedu na dovolenou a ráda bych jednodenní. Mohu se zeptat jaké jsou pro mě vhodné?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které jednodenní čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat.Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík.S výběrem čoček by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Lékář Vám nové čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět.

Je možné si koupit jednodenní čočky na základě zkušenosti s měsíčními čočkami?

Hana L.
Dotaz:

Ráda bych se zeptala, zda je možné si koupit jednodenní čočky na základě zkušenosti s měsíčními čočkami. Dříve jsem si kupovala čočky Air Optix Night & Day Aqua (zakřivení: 8.40, průměr: 13.80), které mi velmi vyhovovaly. Před nějakou dobou mi optometrista doporučil změnu (prý kvůli lepšímu materiálu čoček) a od té doby používám čočky Acuvue Oasys (zakřivení: 8.40, průměr: 14.00). Dal mi na vyzkoušení i jeden pár jednodenních čoček, ale bohužel si už nepamatuji, jaká značka to byla. Pocitově bych řekla, že mi o něco lépe seděl první typ čoček (Air Optix Night & Day Aqua). Můžete mi prosím na základě těchto informací říci, jaký typ jednodenních čoček je pro mě vhodný, nebo se to tímto způsobem určit nedá?

Lentiamo.cz
Odpověď:

S výběrem jednodenních čoček by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Neexistuje totiž žádný převodník, který by s jistotou řekl, které čočky s jinou periodou výměny pro Vás budou vhodné. Každé čočky mají trochu jiné vlastnosti, materiál, parametry,.. proto bychom Vám neradi poradili na dálku čočky, které Vám ve výsledku nebudou vyhovovat.

Rozdíl mezi Biofinity a Acuvue

Tereza V.
Dotaz:

Ráda bych se zeptala, jestli je nějaký zásadní rozdíl mezi čočkami Biofinity a Acuvue? Nyní nosím Biofinity, mám – 3,25 na obě oči, ale zakřivení mám napsané 8,4 a přitom tyto čočky mají 8,6. Nebyly by tedy pro mě vhodnější Acuvue, které mají 8,4?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Každou změnu s kontaktními čočkami byste měla konzultovat se svým specialistou – očním lékařem nebo optometristou či kontaktologem v optice.

Jednotlivé hodnoty jsou pouze jednou částí, kterou je nutno sledovat u výběru čoček – stejně důležitá je i perioda výměny (denní, 14 denní, měsíční atd.) a materiál, ze kterého jsou čočky vyrobeny (zda propouští více kyslíku nebo zadržují více vody).

Lze konstatovat, že drtivá většina zákazníků zvládne nosit i čočky s mírným rozdílem v doporučených hodnotách, avšak nelze s tím počítat na 100 %, jsou jedinci, kterým i minimální rozdíl vadí, čočka je v oku dráždí, vypadává nebo klouže ven nebo korekce zraku není dokonalá.

Průměr a zakřivení se vztahují na tvar oční koule, nesouvisejí s vadou zraku, tyto hodnoty jsou tedy určeny pro výběr správného tvaru čočky, tak aby se právě na Vašem oku dobře uchytila, byla pohodlná a plnila svojí funkci.

Pokud čočky Biofinity nosíte a nevadí Vám, není důvod proč s nimi nepokračovat. Pokud myslíte, že by Vám čočky Acuvue se správným rozměrem seděly lépe, doporučujeme návštěvu specialisty, který Vám spolu s doporučením předá i zkušební pár zdarma, abyste se ujistila, že je to skutečně ideální varianta.

Rozdíl mezi Biofinity a Soflens 59

Adéla N.
Dotaz:

Dlouho jsem používala kontaktní čočky Biofinity a bez problémů jsem s nimi mohla i spát, ale před týdnem jsem zkusila levnější variantu čoček Soflens 59 a ráno při spánku mě od té doby vždy vzbudí nepříjemné svědění a pálení očí, jak oči otevřu lepší se to.. Jaký je důvod příčiny a mám se vrátit k čočkám Biofinity?

Lentiamo.cz
Odpověď:

V první řadě by bylo dobré podotknout, že narozdíl od kontinuálních čoček Biofinity, které lze nosit na základě doporučení lékaře i po dobu spánku, čočky Softlens do kategorie kontinuálních čoček nespadají, což znamená, že rozhodně nejsou vhodné na nepřetržité nošení. Čočky Softlens 59 jste začala nosit na základě doporučení očního lékaře/kontaktologa nebo jste chtěla vyzkoušet jinou značku? Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, z jakého důvodu Vám čočky dělají problémy, krom faktu, který jsem již zmínila výše. Je samozřejmě také možné, že Vám dané čočky jednoduše nevyhovují, protože každý jsme originál a i naše oči mohou snášet drobné změny citlivěji, než jiné. Doporučuji Vám poradit se o každé změně čoček se svým očním lékařem, který Vám jistě popíše, jak s novými čočkami zacházet a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými periodami výměny. Lékář Vám nové čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík.

Zmena značky šošoviek

Katarína B.
Dotaz:

Rada by som zacala nosit jednodenne sosovky, momentalne nosim mesacne. Moje sosovky na jedno oko maju parametre → prumer = 14.5 a zakriveni = 8.7 s cylindrom –2.25, osou 180 . Existuje nejaka varianta jednodnovych sosoviek, ktore by som mohla nosit, vzhladom na vyssie opisane parametre?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Značiek jednodenných kontaktných šošoviek je skutočne veľa, preto pri každej zmene značky a periódy výmeny kontaktných šošoviek odporúčame návštevu Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje vhodné kontaktné šošovky tak, aby pri nosení nespôsobovali nepohodlie a boli ste s nimi skutočne spokojná. Tiež by Vám mal na základe vyšetrenia poskytnúť skúšobný pár konkrétnej značky šošoviek. Alternatíva jednodenných šošoviek napríklad k mesačným bohužiaľ všeobecne daná nie je.

Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a kombinácii týchto vlastností. Na diaľku žiaľ nie je možné odporučiť Vám, aká značka jednodenných kontaktných šošoviek by bola pre Vás skutočne vhodná.

Doporučení jednodenních čoček

Francesca A.
Dotaz:

Nosím roky dioptrické brýle. Teď bych ale chtěla přejít na čočky. Můžete mi doporučit levné jednodenní čočky, které budou vhodné na občasné hraní volejbalu? Dioptrie budou stejné, jako u brýlí?

Lentiamo.cz
Odpověď:

Pokud jste do teď nosila pouze dioptrické brýle, je nutné navštívit očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám udělá důkladné měření pro kontaktní čočky a zároveň Vám ukáže, jak s čočkami manipulovat. Měl by Vám být poskytnut také zkušební pár čoček, abyste měla jistotu, že Vám budou vyhovovat.

Takto na dálku bohužel není možné určit, jaké čočky pro Vás budou nejvhodnější. Každé čočky mají jiné vlastnosti, jsou vyrobeny z jiného materiálu a často se liší v parametrech.

Stejně tak i dioptrie, na které jste zvyklý u svých brýlí, nemusí být stejné s těmi, které Vám budou naměřeny pro kontaktní čočky, protože vzdálenost brýlí od oka je samozřejmě větší, než u čočky, která těsně doléhá k oku.

Navštivte prosím odborníka pro doporučení čoček. Po doporučení již můžete další objednávky tvořit u nás z pohodlí domova za internetové ceny.

Změna čoček

Lenka K.
Dotaz:

Používám čočky biofinity (měsíční). Ráda bych vyzkoušela nějaké denní čočky, nemohu však najít čočky se stejnými parametry. Můžete mi prosím poradit, které by mi měly vyhovovat? Děkuji moc.

Lentiamo.cz
Odpověď:

Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Vyhnete se tak riziku, že by Vám zakoupené čočky nevyhovovaly.

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz